''İstiklal Marşı'mızın 100. Yılı Kutlu Olsun''

''İstiklal Marşı'mızın 100. Yılı Kutlu Olsun''

12 Mar 2021 Cum

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Kurtuluş Savaşı'nın başında, İstiklal Mücadelesinin milli ruh içerisinde kazanılması amacıyla başlatılan şiir yarışmasında Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılıp 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen İstiklal Marşı'mızın 100. Yılı kutlu olsun.
Fikirleri ile edebiyat ve kültür hayatımızı zenginleştiren, yaşantısı ile Türk milletine ve hatta tüm insanlığa örnek olan millî şairimizin hayatını, düşüncelerini ve edebiyatımızdaki yerini canlı tutmak; özellikle genç nesillere tanıtmak yegâne görevimizdir. Bununla birlikte millî şairimiz tarafından bizlere emanet edilen ve zihinlerimizi şaşılıktan kurtuluşa, kalplerimizi sağlam bir duyuşa, bedenlerimizi ise sağlam bir duruşa çağıran İstiklal Marşı’mızın genç kuşaklarımız tarafından okunup anlaşılması, ondaki çağrıyı can kulağı ile dinleyerek ezanına, bayrağına ve millî değerlerine sahip çıkan bireylerin yetiştirilmesi, en büyük gayemizdir.
İstiklal Marşı’mızın “Millî Marş” olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünü büyük bir gururla kutladığımız bu günde, Akif’in hasta yatağında dile getirdiği “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!” duasıyla, vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.